SEO Çalışması Nedir, temel olarak nasıl ve ne kadar süre yapılması gerektiğinden bahsediyorum. Özellikle belirlenen süre altında alınan SEO hizmetinin yararından çok zararı dokunuyor. İşte detayları…

SEO Çalışması Nedir?
SEO Çalışması

SEO Çalışması Nedir?

SEO Çalışması, On Page SEO, Off Page SEO ve Teknik SEO olmak üzere üç parçaya ayrılır. Her bir parçada yapılan çalışmalar sonucunda çalışma yapılan sitenin odak anahtar kelimelerinde gözle görünür trafik ve ciro artışı görünür. Yukarıda bahsetmiş olduğum çalışma türlerinin detaylı açıklaması yazının devamında yer almakta.

On Page SEO (İç SEO) Nedir?

İç SEO (On Page SEO) çalışmasında sitenin tüm içeriklerine ait Heading (Başlık ve Meta Açıklamaları) baştan aşağıya kontrol edilir. Kontrol sonucu tespit edilen sorunlar Google kurallarına göre düzeltilerek optimize edilir. Bu yapılan çalışmaya bahsettiğim üzere On Page SEO denir.

Off Page SEO (Dış SEO) Nedir?

İç SEO’nun kardeşi olan Dış SEO (Off Page SEO), çalışma yapılan sitenin odak anahtar kelimelerine bağlı sayfalara düzenli link inşası yapılarak gerçekleştirilir. Bu bir nevi tanıtım yapmaya benzer.

Link İnşası Nedir?

Link İnşası, SEO Hizmeti alan siteye diğer harici sitelerden kelime bazlı link çıkışı yapma anlamına gelir.

SEO Çalışması Nedir?
Google Page Rank Algoritması

Link inşasının yapılmasının sebebi, Google’ın Page Rank algoritmasına uyum sağlayarak rakip siteleri arama sonuçları sayfasında(serp) geride bırakmaktır.


SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

İyi bir verim alınabilmesi için ortalama çalışma süresi 6 ay ile 12 ay aralığında belirlenmektedir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Bir web sitesine çalışma yapılabilmesi için sitenin Google Search Console kaydına ve yetkisine, Hosting paneli bilgisine ve Site admin paneli bilgisine ihtiyaç duyulur. Akabinde yapılacak çalışma türüne göre özel seo araçları kullanılarak çalışmaya başlanılır.