On Page SEO Çalışması Teknik SEO Çalışması ile birlikte yürütülür. SEO çalışmalarının vazgeçilmezi olan ve büyük bir kısmını kapsayan on page sen çalışması ile ilgili tüm detaylar makalenin devamında yer almaktadır.

Contents

On Page SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapmak için mutlaka bir on page seo kontrol listesine ihtiyacınız olacak. Bu liste size en son nerede kaldığınızı hatırlatacak ve yapmış olduğunuz çalışmaları müşteriye raporlamanızda çok yardımcı olacak.

On Page SEO Kontrol Listesi

On Page SEO Nedir?
On Page SEO

Birçok SEO uzmanına çalışmalarında ışık olabilecek bir SEO Checklist paylaşıyorum. Paylaşacağım On Page SEO Kontrol Listesi ile çalışmalarınızda kafa karışıklığı yaşamadan çalışmalarınızı rahatlıkla yürütebileceksiniz.

Google Search Console Kurulumu

Bir siteye SEO Danışmanlık hizmeti veya seo hizmeti vermeden önce ilk olarak sitenin Google Search Console kaydı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer Google Search Console kaydı yoksa mutlaka eklemelisiniz.

Google Analytics Kurulumu

Yapılan çalışmaların geri dönüşünü yani kazandırdığı yararları görmek ve ölçmek için Google Analytics kullanmalısınız. Eğer sitenin Google Analytics kaydı yoksa mutlaka Google Analytics kurulumu ile bu sorun giderilmelidir.

Yapılan çalışmaların geri dönüşünü yani kazandırdığı yararları görmek ve ölçmek için Google Analytics kullanmalısınız. Eğer sitenin Google Analytics kaydı bulunmuyorsa mutlaka Google Analytics kurulumu ile bu sorun giderilmelidir.

SEO Eklentisi Kurulumu

Özellikle CMS (İçerik Yönetim Sistemi) kullanıcılarının tercih ettiği eklentiler seo çalışmalarında da çok fazla işe yaramaktadır. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde seo çalışması yapılırken kesinlikle SEO Eklentisi kullanılmalıdır. Eğer çalışma yapılacak sitede seo eklentisi yoksa mutlaka SEO Eklentisi Kurulumu yapılmalıdır.

Site Haritası Gönderme

SEO eklentilerinin en büyük avantajlarından biri de sitemap oluşturmalarıdır. Bu kolaylık sayesinde bir yazılımcıya gerek duyulmadan site haritası Google Search Console’a rahatlıkla gönderilebilir. Eğer Google Search Console’da site haritası yoksa eklemeyi unutmayın.

Robots.txt Dosyası Oluşturma

Robots.txt dosyası yapımı oldukça basit hatta seo eklentisi olarak rank math’ı kurduysanız otomatik olarak gelmekte. Robots.txt dosyası ile Google botlarının nereyi tarayıp nereyi taramayacağını kontrol edebilirsiniz. Hali hazırda bulunan robots.txt dosyalarını test etmek için Google‘ın Robots.txt Test Aracı‘nı deneyebilirsiniz.

On Page SEO Nedir?

On Page SEO’nun anlamı Sayfa İçi SEO demektir. Site içerisindeki tüm sayfaların Google‘ın SEO kurallarına göre optimize edilmesine On Page SEO Çalışması denir.

On Page SEO ile Teknik SEO Arasındaki Fark Nedir?

Teknik SEO adından da anlaşılacağı üzere teknik işleri temsil etmektedir. Teknik kısım sitenin barındığı hosting’in optimizasyonunu, siteni hızını ve temiz kodlamayı kapsamaktadır.