Hizmetlerim

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti Neleri Kapsar?

Sosyal Medya Yönetimi, bugün artık mahalle arasındaki bir butikten, çok uluslu şirketlere varıncaya kadar bir seçenek olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline gelmiştir. Günümüzde her tüzel ve/veya gerçek kişilik marka oluşturmak, marka bilinirliğini ve marka değerini arttırmak, marka konumlandırma çalışmalarına destek sağlamak; en önemlisi de mevcut ve potansiyel müşterisiyle marka iletişimini kurabilmek için sosyal medya varlıklarını doğru ve profesyonel bir yaklaşımla yönetmek zorundadır. Bir başka değişle, günümüzde bir marka için sosyal medyadan bağımsız bir pazarlama stratejisi eksik bir strateji olacaktır. İşe, o marka için hangi sosyal medya mecralarının değerli olduğunu belirlemek ile başlanmalı. Bu çerçevede de o markanın mevcut ve potansiyel müşterisinin, daha geniş söylemle hedef kitlesinin hangi platformlarda olduğunu tespit etmek önem arz etmektedir. Unutulmamalıdır ki, sosyal medya yönetimi satış odağından çok marka iletişimine yaptığı doğrudan katkıyla öne çıkan bir çalışmalar bütünüdür.

 

sosyal_medya_reklamciligi

Sosyal Medya Yönetimi Sandığınız Şey Olmayabilir

Bilhassa Türkiye’de “Sosyal Medya Yönetimi” henüz oturmuş bir iş kolu değildir. O nedenle olacak ki genelde stajyerin üzerine tanımlanmış hesaplara belli (genelde de düzensiz) aralıklarla gönderi/post çıkılması üzerine kurgulanmış durumdadır.

Bu, hatalı olduğu kadar büyük riskler taşıyan bir yaklaşımdır. Zira, sosyal medya yönetimi, doğası gereği krize ve fırsatlara gebe ve 7/24 içerik planlanması gerekliliğinin hasıl olduğu, yaratıcılığın olduğu kadar, gündemi takip edebilen, gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) kabiliyetleri gelişmiş ve kriz yönetimi şemasını önceden oluşturmuş profesyonel kadroların elinde şekillenmesi gereken bıçak sırtı tanımının hiç de yanlış olmayacağı çalışmalar bütünüdür. Nitekim, önümüzde sayısız başarısız örnek, yanlış ellerde çıkarılmış ve markalara büyük maddi ve manevi zararlar vermiş örnek varken, bu anlayışla yürütülen bir yönetim ile başarı elde etmek ve sosyal medya yönetiminden bir edinim sağlamak hayalcilikten ötesi olmayacaktır. Tüm bu süreçte, önceden planlanmış kriz yönetimi operasyonu, marketing matris, bu doğrultuda oluşturulmuş ve stratejiyi planlamada katkısı olacak SWOT analizi, bunlarla beraber yüksek ehemmiyete sahip olan, doğru yapılmış rakip analizleri süresin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Sizin İçin Neler Yapabilirim?

Ben ve çoğunluğu kendi yetiştirdiğim öğrencilerimden kurulu uzman bir kadro ile size dünya standardında bir sosyal medya yönetimi hizmeti sunabiliriz. Sosyal varlıklarınızın yönetimi ve çok daha fazlası için iletişim sayfamdan veya alttaki formu doldurarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti Kapsamı

  • Hesapların Kurulması ve Optimizasyonu: Tüm profesyonel sosyal medya hesaplarınızın (Facebook | Instagram | Twitter | LinkedIn | YouTube | Pinterest) kurulması ve gerekli tüm optimizasyonların gerçekleştirilmesi ve bağlantıların yapılması.
  • Hesapların Analizi: Sosyal medya yönetimi, ihtiyaç duyulan yaklaşımın öncesinde ciddi ve doğru yönetilmiş bir analiz sürecine ihtiyaç duymaktadır. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin analizi, hesaplarınızın analizi ve müteakiben haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık yönetim planlaması yaparak, gelişimi ve kazanılan değeri takip edilebilir kılmak işimizin bir parçasıdır.
  • Rakiplerin Analizi: Rakiplerinizin sosyal medya mecralarında neler yaptığını, etkileşim oranlarını ve çok daha fazlasını incelememizin nedeni, rakiplerinizi takip eden ve rakiplerinizle etkileşimde olan kitlenin beklenti ve rakiplerinizi takip etmeklerindeki motivasyonu çözümlemek olduğu kadar, onların doğrularından ve yanlışlarından ders çıkarabilmek olduğunu bilmeniz gerekmektedir. O nedenle, etkin, düzenli ve verimli rakip analizlerinizi yaparım.
  • Sosyal Dinleme: Sosyal dinlemeyi, sosyal medya yönetiminin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Markanız, ürünleriniz veya sizin hakkınızda sosyal medya mecralarında neler konuşuluyor, genel eğilim ne yönde, bir noktada toplanan olumlu/olumsuz tepkiler var mı gibi hususları önceden görebilmek hem kriz yönetimi açısından krizi önceden ön görüp, önleyebilmek açısından ve hem de üretim bandındaki tercihleri ne yöne doğru evirmelisiniz gibi üretim aşaması kararları açısından önem arzetmektedir. Bu noktada uzman ekibimle birlikte sosyal dinleme aşamasında da size destek sağlayabilirim.

Sosyal medyanın güzel tarafı şirketinizin kusurlu taraflarını gözler önüne sermesidir. Anahtar soru ise; “bu kusurlara ne kadar hızlı cevap verebiliyorsunuz?”

Eric Qualman, Socialnomics

“Müşteriyi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz mutsuzluğunu 6 kişiye söyler, onu eğer sanal dünyada mutsuz ederseniz 6.000 kişiye söyler.”
Jeff Bezos, Amzon‘un CEO’su

İnsanlık tarihinde ilk defa sayısız bağlantı kurmamıza imkan tanıyan bir teknolojiye sahibiz.

Pierre Omidyar, eBay Kurucusu

“Yapalım, nasıl olsa gelirler” lafı sadece sinema için geçerlidir.

Sosyal medya için geçerli olan “yapalım, büyütelim, etkileşime geçelim. O zaman belki gelirler ve kalırlar”dır.

Seth Godin, Bestseller Yazar

 

 

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti Almak İçin Geç Olmadan, Şimdi Harekete Geçin

Sosyal Medya Yönetimi, genelde şirkette birkaç sosyal medya postu çıkmış birine, ya da stajyere emanet ediliyor. Şirket adına önemli itibar, marka değeri ve para kaybına neden olabilecek, etkin “kriz yönetimi” gerekliliği doğuracak, alabildiğine hassas, bıçak sırtı bir alan olan sosyal medya hesaplarınızın yönetimi daha profesyonel bir algıyla ele alınmalıdır. Kaldı ki, müşterilerinizle veya potansiyel müşterilerinizle marka iletişimini doğrudan sağladığınız bu mecralar, doğru sinyalleri ve verileri okuyabilme yeterliliği de gerektirmekte, bir sonraki adımınızı stratejik olarak planlayabilmeniz adına size yol göstermektedir. Sosyal medya hesaplarınızın etkin, doğru, profesyonel ve verilerden beslenen yönetimine talibiz. Ben ve çoğunluğu öğrencilerimden oluşan uzman kadromuz ile sosyal medya hesaplarınızı yönetip, marka iletişiminizi güçlendirebilir ve dönüşümlerinize önemli katkılar sağlayabiliriz.

 

Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi | A’dan Z’ye Tüm Detaylarıyla Öğrenin

Kapsamlı ve güncele uygun bir eğitim sizleri bekliyor. İster kurumsal eğitimler, ister bireysel dersler olsun, ileri seviye bir eğitim için aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurun lütfen. Hesapların açılmasından, analiz araçlarına, gönderi takvimi oluşturmaktan, verileri ve istatistikleri incelemeye ve strateji optimizasyonuna kadar birçok bölümden oluşan eğitimde işin inceliklerini öğreneceksiniz.


 

Gökhan Gümüş Logo | Sosyal Medya Yönetimi